relacje

Jak rozmawiać?

Poruszenie tych wszystkich tematów wymaga niejednej rozmowy. Najlepiej zacząć je prowadzić kiedy tylko zauważysz pierwsze oznaki dojrzewania – zmiany zapachu ciała, pierwsze owłosienie. Zazwyczaj będzie to 9-10 rok życia córki. Dla większości rodziców to nie są łatwe rozmowy. To też naturalne. Rzadko kiedy nasi rodzice z nami o tym rozmawiali, a jeśli już to na ogół bardzo nieporadnie. Jak sobie z tym poradzić? Na pewno warto zacząć pierwsza rozmowę dostatecznie wcześnie, tak aby w miarę ich odbywania szły coraz lepiej. Temat pierwszej rozmowy może być prosty : zmienia się Twoje ciało – jak się z tym czujesz? Co chcesz o tym wiedzieć? I po prostu wysłuchaj odpowiedzi córki z uwagą i sama odpowiedz na jej pytania, jakiekolwiek się pojawią. Niech to będzie raczej wstęp, obopólne oswojenie się z takimi rozmowami. Na tej rozmowie nie poruszaj najtrudniejszych dla siebie kwestii, chyba, że córka o nie zapyta. Efektem takiej pierwszej rozmowy powinno być przede wszystkim poczucie córki, że może z Tobą rozmawiać o zachodzących w niej zmianach i dzielić się wątpliwościami, a Ty  chcesz i potrafisz jej odpowiedzieć.

Przy kolejnych rozmowach , poruszając już poważniejsze tematy przede wszystkim przemyśl sobie co chcesz powiedzieć. Warto też, abyś sobie przemyślała jakim przykładami z własnego doświadczenia możesz się podzielić. Takie przykłady zawsze są wiarygodne i ważne dla córki – mama, dorosła kobieta dzieli się z nią w ten sposób czymś ważnym.

Rozmawiaj spokojnie, nie spiesz się. Nie musisz powiedzieć wszystkiego od razu. Jeśli zaskoczy Cię pytane córki zawsze możesz powiedzieć, że chcesz to przemyśleć i odpowiesz jej następnym razem. Ale wówczas zawsze dotrzymaj tej obietnicy i odpowiedz. Bardzo pomocne może być zaczęcie rozmowy od zdania „Chciałabym z Tobą dziś porozmawiać o…. Co o tym już wiesz? Czego chcesz się dowiedzieć?”

Jeśli uznasz, że to będzie pomocne możesz poprosić córkę o przeczytanie jakiejś fachowej literatury na temat dojrzewania dziewczynek i po prostu porozmawiać z nią o jej wrażeniach z tej lektury. Jednak pamiętaj, że nic nie zastąpi kontaktu z Tobą i Twojej akceptacji i Twoich doświadczeń.