311005400

Miesiączka to całkowicie naturalna sprawa!

Miesiączka to całkowicie naturalna sprawa! Zapewniam Cię – wszystkie kobiety na całym świecie mają miesiączkę.

To oznaka tego, że dorastasz, dojrzewasz i po prostu stajesz się kobietą! Jest to jedna z tych rzeczy, które aby w pełni zrozumieć, trzeba samemu doświadczyć. Bo każda z nas jest inna i wyjątkowa, i inaczej przeżywa różne rzeczy.

Trudno jest wszystko wyjaśnić i od razu przewidzieć, ale postaram się przybliżyć Ci jak najwięcej, abyś miała jak najmniej wątpliwości i mogła bez stresu i zaskoczenia powitać kobiecość!

DLACZEGO?

Miesiączka jest związana z dorosłym życiem, chodzi przecież o możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dzieci. To, że co miesiąc krwawisz oznacza, że nie jesteś w ciąży.

KIEDY?

Kiedy twój organizm będzie już gotowy, możesz odkryć plamę na bieliźnie lub pościeli. Ta plamka może być czerwona, ale może mieć też na przykład brunatny kolor. To ważny sygnał dla Ciebie, że się zaczęło!

Możesz też poczuć bolesne skurcze w podbrzuszu i poczuć wypływającą krew. W przypadku kiedy skurcze są bardzo bolesne, możesz wziąć tabletkę rozkurczową lub przeciwbólową.

Niestety nie można dokładnie określić, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka… Nadejdzie ona kiedy twój organizm będzie na to gotowy, czyli wejdzie w fazę dojrzewania.

Niektóre dziewczyny dostają pierwszą miesiączkę już w wieku 8-lat, inne w wieku 12 lat, a jeszcze inne mogą jej nie mieć nawet do 16-tego roku życia.

Możesz zapytać mamę ile lat miała kiedy dostała pierwszą miesiączkę, nie jest to wyznacznik, ale może stanowić pewną wskazówkę dla Ciebie.

JAK?

Masz 2 jajniki. W nich znajduje się mnóstwo komórek jajowych. W czasie owulacji czyli jajeczkowania jedna z komórek uwalnia się z jajnika i przedostaje do jajowodu. W tym czasie możliwość zajścia w ciążę jest największa, a dzieje się to na ok. 14 dni po ostatnim krwawieniu. W tym czasie macica jest mocno ukrwiona, z zapasem substancji odżywczych. Jeżeli w jajowodzie nie pojawią się plemniki i nie dojdzie do zapłodnienia komórki, błona śluzowa macicy nie ma do spełnienia żadnej funkcji. Organizm pozbywa się jej i to właśnie jest miesiączka.

JAK CZĘSTO?

Taki proces przebiegać będzie w twoim organizmie co miesiąc. Przyjmuje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni, czyli tyle dni mija od pierwszego dnia miesiączki, do pierwszego dnia kolejnej. Długość cyklu jest jednak bardzo indywidualną sprawą i u każdej z nas może trwać inną ilość dni.

Na początku, miesiączki nie są regularne, a organizm potrzebuje kilku miesięcy, aby się ustabilizować i znaleźć właściwy rytm. Pamiętaj o tym i miej przy sobie zawsze podpaskę.

ILE?

Może się wydawać, że w trakcie trwania okresu wydala się z organizmu dużo krwi, jednak w rzeczywistości jest to 2 – 5 łyżek stołowych przez kilka dni – zakłada się, że miesiączka trwa 4 – 7 dni.

U większości dziewczyn największe krwawienie pojawia się na początku okresu, dlatego przez kilka pierwszych dni bardzo regularnie zmieniaj środki higieniczne. Podpaski trzeba zmieniać co kilka godzin i zawsze wtedy, kiedy będą nasiąknięte krwią. Pamiętaj też o częstszym niż zwykle podmywaniu się.

PMS – Premenstrual Syndrome (zespół napięcia przedmiesiączkowego)

Twój nastrój może być bardzo zmienny, zwłaszcza tuż przed lub na początku miesiączki. Możesz czuć się rozdrażniona lub smutna; – wszystko to ma związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Nie ma na to leku. Nie staraj się jednak przez wahania nastrojów zmieniać stylu życia, nie rezygnuj z aktywności; spróbuj po prostu trochę zwolnić tempo.